Artık Herkes FORUMCAK'ta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Artık Herkes FORUMCAK'ta

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Bolum Hakkinda
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 1:06 am tarafından ßiLLqoLiq

» ADMİN OLMAK İSTEYENLERE BÜYÜK FIRSAT..!
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 12:24 am tarafından GFB Yeşim

» Emre Belözoğlu nun Annesinin durumu iyi
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 12:23 am tarafından GFB Yeşim

» Kolera ( Esen Gùler Ozyavuz)
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:54 pm tarafından pr!ncess

» nefretlerimiz
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:52 pm tarafından pr!ncess

» bize link verin
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimePtsi Ekim 27, 2008 2:17 pm tarafından forumerkezi

» Sagopa Kajmer
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeC.tesi Ekim 25, 2008 4:55 pm tarafından eLiF

» Çekilecek İlk Klip "Bir Dilek Hakkı"
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeC.tesi Ekim 25, 2008 4:41 pm tarafından eLiF

» Ne kadar streslisiniz? Stresinizi ölçün : )
Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ekim 14, 2008 7:52 pm tarafından JMannequin

Tarayıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Türkçemize Sahip Çıkalım!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
MeLisA

Türkçemize Sahip Çıkalım! Sfxadmin01bc7
MeLisA

Yaş : Kayıt tarihi : 13/08/08 Mesaj Sayısı : 142 Nerden : Ankara
MesajKonu: Türkçemize Sahip Çıkalım!   Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeCuma Ağus. 15, 2008 8:40 am

Türkçemize Sahip Çıkalım! Turkcemizjr0

'Bir ülkeyi tahrip etmek istiyorsanız,dilini tahrip edin' -Konfüçyus

'Türk demek,Türkçe demektir' -Atatürk

Öncelikle şunu söyleyeyim bu konunun büyük ihtimalle tutmayacağını ve herkesin yazı dilini yabancı kelimelerle süsleyerek 'w','q' gibi harfleri yazı dillerine yerleştirerek hayatına devam edeceğini biliyorum fakat boş sözler vermezseniz ve bu konuyu gerçekten desteklerseniz birkaç kişiyi bile olsa gerçek hayata döndürebiliriz...

LÜTFEN BU YAZIYI SONUNA KADAR OKUYUN ÇÜNKÜ ÜZERİNDE BÜYÜK EMEK SARFETTİM VE HERKESİN BU YAZIDAN YARARLANMASI EN BÜYÜK DİLEĞİM

Evet,bizi Türk yapan Türkçemizdir.Türkçe bilmesek bizim yabancılardan ne farkımız kalırdı? Fakat şu sıralar Türkçeyi kendi ellerimizle yabancılaştırmaktayız.

Her dönemin,yüzyılın belli güçlü ülkeleri büyük güçleri olmuştur.Bu ülkeler güçlü oldukları süre boyunca diğer ülkeleri etkileri altına almış,onları yavaştan sömürgeleştirmiştir.Örneğin 1800 lerin büyük bir gücü olan Fransa Osmanlı ile çıkar ilişkileri doğrultusunda iyi ilişkiler kurmuştur.Güçsüz Osmanlı ise Fransa'nın gerçekten kendilerinin iyiliğini düşündüğünü sanmış ve Fransa ya yaklaşma sürecine girmiştir.Bundan sonra zengin ve soylu kesimin kullandıkları dillin yarısından fazlası Fransızca olmuş,bu kişiler kültürlerini yavaştan kaybetmiş, kendi çaplarında kültürlü görünmelerine rağmen Fransız'laırın bile güldüğü, sıradan Osmanlı'lı olarak gördüğü insanlar haline gelmişlerdir.Bu süreçten sonra da yıkılmanın son evresi gerçekleşmiş,Osmanlı Devleti insanlarının çoğu kültürünü kaybetmiş,bizi paylaşmak isteyen Fransa,İngiltere gibi Devletlerinin işi daha da kolaylaşmıştır.

Bu büyük devletler ise -özellikle Almanya- en güçsüz zamanlarında bile kendi kültürlerini ilerletmişler,özelliklerini kaybetmememişler ve bu şekilde ayakta kalmışlardır fakat TÜRK insanının karaktersizliği bu aşamada ortaya çıkıyor. Son zamanlarda talihsiz zamanlar geçiren Türkler hemen İngiliz ve Fransızlarının sözcüklerini,harflerini alıyor,kendi kültürü dahilindeymiş gibi kullanıyor ve bu şekilde kendini avutuyor. Neyse,çok fazla da uzatmayayım ve internetten bulduğum yazılara ve forum içinde yakaladıklarıma geçeyim...

http://www.notdefterim.org/turkcemize-sahip-cikalim/ Sitesinden bulduklarım..

Hangi dili konuştuğu bilinemeyen özentilerden miğde bulandıran sözler:

Milliyet Business (Milliyet iş dünyası eki)
Full Ekran (HaberTürk kanalında bir program ismi)
Habertürk Weekend (HaberTürk kanalında bir program ismi)
Dizayn (Türkçesi “Tasarım” olan hilkat garibesi kelime)

DİLİNİZDEN UTANMAYIN!
Türkçe'de son yıllarda yaşanan kirlenme ve yanlış kullanım ciddi boyutlara ulaştı. Bu durum, hem Türkçe'de karşılığı olduğu halde yabancı sözcüklerin kullanımı hem de Türkçe ifadede anlam yanlışlığı ve sözcüklerin yanlış kullanımı ile karşımıza çıkıyor.

Bir toplumun en önemli kültürel mirası olan dilin bu kadar kirlenmesi de doğal olarak o kültüre zarar veriyor.

BİLGİSAYAR TÜRKÇESİ İSTEMİYORUZ!

Türkçe alfabeye sahip çıkalım

Tüketicinin bilinçsizliği ve devletin duyarsızlığı yüzünden Türkçe büyük bir tehdit altında. Teknolojik donanım ve yazılım üreticileri ne tüketiciden ne devletten talep olunca, ek yatırım yapıp ürünlerine Türkçe desteği koymuyorlar. Cep bilgisayarlarının klavyelerinde Türkçe karakter bulunmuyor, yazılımlarda kullanılan standartlar birbirini tutmuyor.

Sonuçta bir cep telefonunda yazılıp gönderilen mesaj diğer cep telefonunda okunmaz oluyor. Bir bilgisayardan gönderilen e.posta mesajı diğer bilgisayarın ekranına Türkçe karakterleri bozulmuş olarak gidiyor. İnsanlar bu başı bozukluğa tepki göstermek yerine işin kolayına kaçıp kendilerinde pratik çözümler üretiyor. Yeni nesil Türkçe karakterlerin yerine aksak karşılıklarını, örneğin "ı" yerine "i", "ğ" yerine "g", "ş" yerine "s" kullanmak gibi bir alışkanlık edinmeye başladı.

Türkçemize ve Türkçeye özgü milli değerimiz alfabemize sahip çıkalım.

Alıntı !!!
Alar@

Moderatör
Moderatör
Alar@

Yaş : 30 Kayıt tarihi : 14/08/08 Mesaj Sayısı : 265 Nerden : Ankar@
MesajKonu: Geri: Türkçemize Sahip Çıkalım!   Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeCuma Ağus. 15, 2008 5:54 pm

DÜNYADA TÜRKLER "NASIL BİLİNİYOR"..!!

Sadece biz mi diğer devletlerden kötü diye bahsetmiyoruz....Burdanda bir sonuç çıkarmak için Kahin olmaya gerek yok.TÜRK'ün TÜRK'ten BAŞKA DOSTU YOK.(nokta)

Şeytanın askerleri, tecavüzcü
Adımız çıkmış bir kere.. Dışarıda Türk kelimesinin karşılığı çok kötü..

Genelkurmay'ın yaptırdığı araştırma, AB üyelerinin de arasında bulunduğu 27 ülke ders kitaplarında Türkler için "tecavüzcü, asalak işgalci" gibi hakaret içeren ifadeler kullanıldığını ortaya çıkardı..

Hatta Almanya'da imla kılavuzunda Türk kelimesi 'sahtecilik yapan' olarak tanımlanıyor

ABD

Ermeni soykırımı iddialarına geniş yer verilen ABD'de hakaret içeren döküman sayısı 11... Genel olarak kullanılan bazı hakaretler ise şöyle...

Şeytanın askerleri
Sahtekâr, manevracı
Asalak
Tecavüzcü
İşgalci
Yağmacı
Atilla'nın barbarları
Diktatörlük

YUNANİSTAN

Kadınlar namusu için nehre atladı

İlköğretim 6 Tarih: 1821 yılında başlayan ayaklanmanın ikinci yılında Türkler Yeni Zalongo'yu (Yunanistan'ın Adriyatik kıyılarında küçük bir yerleşim birimi) ele geçirdi ve masum halka rağmen yağmaladı. Kadınlar kölelikten ve namuslarının kirletilmesinden kurtulmak için, Ara***a Şelalesi'nden atlamayı ve boğularak ölmeyi tercih etti.

UKRAYNA

Hıristiyanlar pazarda satıldı

İlköğretim 7 Ortaçağ Tarihi: Hasan Paşa, Hırvatistan'a sefer düzenlemiş ve İstanbul'a 300 Hıristiyan eseri getirmiştir. İkinci gün sabah kölelerin onda birini sultana ***ürmüş, geri kalanları pazara yollamışlardır. Bu pazarda Hıristiyanların nasıl satıldığını müşahade etmek, hüzün vericiydi. Birisi anneyi, öbürü de çocuklarını, birisi küçük oğulları, öbürü de kızları satın alıyor, bütün yakınlar bir daha görüşmemek üzere birbirinden ayrılıyordu...

GÜNEY KIBRIS

Hıristiyanım dedi zindana attılar

İlköğretim 5 Din: "Ben Hıristiyan doğdum, Hıristiyanım, Hıristiyan öleceğim." Bu sözlerden sonra Türkler onu zindana attılar ve birkaç gün sonra yaşamı tüyler ürpertici bir şekilde sona erdi...

Hoşunuza gitti mi bu yazı ? Hiç sanmıyorum. O zaman ne diye "ya" diye yazmak varken "yha" kullanıyoruz. Türkçemiz körelirse bizim bu yazılardan farkımız kalmayacak, çünkü Türkçe yokolacak, yani biz! Bunu önlemenin yolu bu ülkeye daha çok katkı yapmaktır, bunları ortadan kaldırmak, kendimizi dünyaya göstermek için!!

ALINTI..!

"""Melisa'ya teşekkür ederim Wink Anti-Yha Very Happy """
http://www.tokiohotelfantr.com
GFB Yeşim

GFB Yeşim

Yaş : 30 Kayıt tarihi : 13/08/08 Mesaj Sayısı : 112 Nerden :
MesajKonu: Ya Türkçe konuş ya da SUS..!   Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 11:34 am

Türkçemize Sahip Çıkalım! 90924796ya6796ya6.jpg
http://fenerbahce.forums1.net/
GFB Yeşim

GFB Yeşim

MesajKonu: Geri: Türkçemize Sahip Çıkalım!   Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 11:35 am

Türkçemize Sahip Çıkalım! Turkcemize_sahip_cikalim
GFB Yeşim

GFB Yeşim

MesajKonu: DEĞİŞEN TÜRKÇE'MİZ!!!   Türkçemize Sahip Çıkalım! Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 11:40 am

Degisen Türkcemiz !
Yıl: 1965
“Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım. Nasıl bir edâ
takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir
müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde
rahatlatan bir tebessüm vardı.Üstümü başımı toparladım, kendinden emin
bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim.”

Yıl: 1975
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.Ne yapacağıma karar veremedim,
heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi
oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı. Üstüme çeki düzen
verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim.”

Yıl: 1985
“Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım. Nitekim ne yapacağıma hükûm
veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre
sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir
tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle
‘hayırlı akşamlar’ dedim.”

Yıl: 1995
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım. Fenâ hâlde kal geldi yâni.
Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır
dedim. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ’selâm’
dedim.”

Yıl: 2006
“Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni. Oğlum bu iş bizi
kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni. Ama concon muyum
ki ben, baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin..
‘Hav ar yu yavrum?’

Yıl: 2026
“Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden. Off, ay dont nov âbi
yaa. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita. ‘Hay beybi..’”

LÜTFEN TÜRKÇE'MİZE SAHİP ÇIKALIM..!

TÜRKÇEYİ DEĞİŞTİREKE BASKA DİLLE DEĞİŞİK TARZLARLA KONUŞMAK ÖZENTLİK
VE GÖSTERİŞLİKTİR LÜTFEN TÜRKÇEMİZE SAHİP ÇIKKALIM ….!!!!!!!!!!!!!!!!

Türkçemize Sahip Çıkalım!

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası